Pankreas neboli slinivka břišní je velice důležitý orgán, který napomáhá správnému trávení potravy. A jako každý orgán v lidském organismu, je i on zranitelný. Pokud se budeme chovat nezodpovědně, je docela dobře možné, že si vyvoláme nemoc, kterou je akutní pankreatitida. Což je natolik závažné onemocnění, že může skončit i smrtí. Pokud bychom chtěli nemoc vyjádřit česky, pak bychom řekli, že jde o zánět slinivky. Jedním z významných faktorů, který se na této nebezpečné nemoci podílí, je pravidelná konzumace alkoholu. Alkohol zaviní až osmdesát procent chronických zánětů tohoto orgánu.
· Pokud jste přesvědčeni, že pár skleniček přeci neškodí, pak vezte, že stačí denně
– jeden a půl litru piva
– půl litru vína
– dva decilitry lihoviny.
Kromě tohoto faktoru se na vzniku akutní pankreatitidy podílí i přítomnost žlučníkových kamenů v těle pacienta.Kameny ve žlučníku jsou natolik zrádné, že mohou dokonce doputovat do žlučových cest, a tak zatarasit vývod žlučníku i slinivky. Výsledek je alarmující a životu nebezpečný. Je jím samonatrávení pankreatu, kdy nemohou enzymy odejít do trávící trubice a zůstávají ve slinivce.
Někdy je operace nevyhnutelná
Někteří pacienti trpí chronickou pankreatitidou, jejíž příčinu lékaři dosud neobjasnili.
o Podle mnohých odborníků se může jednat i o nedostatek důležitých stopových prvků.
o Konkrétně by se mělo jednat o selen a zinek.
Akutní zánět slinivky břišní poznáte velice snadno. Projevuje se pronikavou bolestí, která se prudce zhoršuje a je doprovázená zvracením a průjmy. Může se přidat i zimnice. První pomocí je nasazení analgetik. Mnohdy ale je nutností operační odstranění žlučníkového kamene nebo přímo žlučníkových cest. Poté musí přijít nutná dieta, na jejímž počátku je pouze čaj, později suchary, rýžové odvary a po čase i bramborová kaše. Běžné jídlo přijde na řadu až později.