Naše měna
Obyvatelé naší země jsou zvyklí na naši korunu, protože v ní nakupujeme všemožné zboží. Jednoho dne se však budeme pravděpodobně muset připravit na euro, protože každá země vstupující do EU se k tomuto kroku zavazuje. Nástup nové měny je složitější, protože jsme zvyklí porovnávat hodnotu v jisté měně a budeme ji tedy muset přepočítávat, abychom zpočátku zjistili, jestli je produkt drahý či nikoliv. Zatím tohle řešit nemusíme, protože nic nenasvědčuje tomu, že bychom v dohledné době tento přechod podstoupili.
Dnes je placení v zahraničí výrazně usnadněno, protože karty bank běžně umožňují platit i v cizí měně, takže suma bude převedena dle aktuálního kurzu. Kromě bank existují i elektronické peněženky, kde není problém rovnou na účtu převádět mezi různými měnami. Samozřejmě záleží na tom, jaké zde mají podmínky a jaký si ke kurzu připočítají poplatek. Výhodné je také zjistit si, jaké poplatky si účtuje Vaše banka.
Vývoj kurzu
Když chceme platit v zahraniční měně, tak nás rozhodně zajímá aktuální kurz, který nalezneme třeba na stránkách ČNB i jinde na internetu. Vzhledem k ekonomické situaci i koruny kolísají Nebankovnihypoteka.cz. Když tedy chceme směnit peníze na dovolenou v zahraničí, tak je výhodné počkat až bude koruna silná, protože si tak koupíme za stejné peníze více.
Tato situace tu byla nedávno, ovšem koruna byla silná až moc. Takový stav mí totiž negativní vliv na firmy u nás, protože musí prodávat zboží v zahraničí za vyšší cenu, což se zákazníkům nemusí líbit a přestanou zboží nakupovat. Proto se dostupnými nástroji ti, kteří k tomu mají pravomoci snaží držet korunu někde na zlaté střední cestě, aby situace byla v normálu na obou stranách barikády. Ovšem oproti době po revoluci se koruna dostala na místo, kde pyšně na kurzovním lístku stojí třeba vedle eura a dolaru, takže i v zahraničí si normálně nakoupíme.