Venku často narazíme na nejrůznější typy dlažeb. Je to jen pochopitelné, koneckonců se jedná o jeden z nejlepších prostředků, jak nám chůzi ulehčit. Díky ní se také nemusíme například po dešti prodírat blátem, což oceníme zejména ve chvíli, kdy pospícháme například na důležitou schůzku, a nemůžeme si dovolit se zašpinit.
Ovšem nenajdeme ji jen venku. V obchodech se běžně dají koupit i dlaždice či kostky, ze kterých se dá sestavit kamenná dlažba vnitřní. Ta je umístěna uvnitř budov, kde má převážně dekorativní účel. Na rozdíl od té venkovní však musíme dobře přemýšlet, zda se právě do dané místnosti hodí.
Jednou z věcí, které na naše rozhodování mají vliv, je i schopnost kamene absorbovat teplo. Ta je podstatně jiná než například u linolea, které je v současnosti nejčastěji používaným krytím podlahy. Kameny se totiž neprohřejí ani zdaleka tak snadno, což znamená, že v naprosté většině případů budou studenější, než by za stejné situace bylo klasické lino.
To může působit potíže zejména v zimě, kdy naopak potřebujeme, aby podlaha byla relativně teplá. Na druhou stranu to můžeme ocenit v letních měsících, kdy má zem i ve vedru relativně příjemnou teplotu.
Také je zde samozřejmě otázka vzhledu. Asi není třeba říkat, že kameny již od pohledu působí chladněji a v závislosti na zvolené barvě obvykle i místnost opticky ztmavují. I s tím je potřeba počítat, pokud se pro ně rozhodneme.
Samozřejmě je zde také otázka úklidu či údržby. A zde má kamenná dlažba výhodu. Je totiž podstatně odolnější především vůči vodě. Navíc se mnohem snadněji čistí, neboť špína neulpívá v drobných spárech. Z tohoto důvodu se používá tam, kde je potřeba dodržovat co nejvyšší hygienu či tam, kde je větší pravděpodobnost, že začne protékat voda.
Proto ji najdeme především v kuchyních, ať už v domácnosti či profesionálních, v prádelnách či v lékařských zařízeních. Tam všude má rozhodně své pevné místo.